GyIK

Milyen lemezt és hányszorosan tanácsos kiírni PS2-n
   FAQ #182
   
Nem feltétlen szükséges a legdrágább lemezt megvennünk. A lényeg, hogy ne keverjük túlságosan őket. Vagyis ne legyen olyan, hogy minden játék másféle DVD-re van kiírva. Óvakodjunk a piaci árusoktól. Inkább rendeljünk az internetről vagy vásároljunk boltban. Ha egy típus nem jött, be akkor próbálkozhatunk másikkal. Figyeljünk oda, hogy olyan lemez legyen, aminek nem pattog le az adathordozó része, mert az karcolhatja és rongálhatja az olvasófejet. Csakis CD-PEN-el írjunk a felületére és várjunk a száradással pár percet, mert ha egyből betesszük a gépbe, a gyors pörgetés a kis festékszemcséket szétszórja az olvasó belsejében ami szintén hibásodáshoz vezethet.

Ha SLIM gépünk van, annál már túlzottan nem számít, hogy hányszorosan van kiírva a játék, mert abban jobb DVD meghajtó van, mint a FAT gépben, de azért nem kell a maximális sebességgel írni ez esetben sem. A legjobb ha mindig a lemez minimum írási sebességét választjuk. (pl. 8x-32x -> 8x-an írjuk a lemezt).

Még amire érdemes figyelni, hogy - vagy + os a lemez (mínusz vagy plusz). FAT gépnél (főleg a régebbieknél) csak a - os jöhet szóba de a SLIM már kezeli a + osat is. Ezt sem érdemes keverni. Csak az egyiket érdemes használni.

Ha ezeket betartod biztosan hosszú életű lesz az olvasófej a gépünkben.

Bővebben:

Az írási sebesség megválasztása két tényező függvénye:

1. Milyen DVD olvasód van a gépünkben:

Ha új PS2-őnk van akkor lényegében mindegy, mert abba már új típusú (gyors olvasási sebesség és hibajavítás) fejet raktak viszont a régi, FAT gépben még a régi olvasófej nem képes a gyorsan írt lemezek megfelelő olvasására ezért az túlpörög és károsíthatja a lézert és a mozgó alkatrészeket.

Nem tudom, hogy ki emlékszik még a régi autós CD lejátszókra. Ha belement az autó egy kátyúba akkor biztosan megakadt a lemez. Ez az olvasófej kezdetlegessége miatt volt. Ez vonatkozik a PS2-re is. Tegyük fel, hogy a régi PS2 olvasófeje max. 8x-osan tud olvasni egy lemezt Te pedig 16x-an írod ki. Ez azt jelenti, hogy duplája olyan gyorsan kellene pörgetnie, mint amire képes. Ilyenkor akadoznak a videók, a játék, lassabban tölt, stb.

2. A lemeznek is megvannak a maga korlátai.


Régen minél lassabban írtuk, annál jobb volt a minősége. Ezt azért is kellett, mert az olvasófej hibajavító algoritmusa is kezdetleges volt. Minél lassabban írtuk ki a lemezt, annál kevesebb adattöredéket hagyott ki, rontott, stb. Ezek kijavítására az olvasófejben egy külön algoritmus van, ami kiszámolja a hiányzó adatot.

Ez olyan mint amikor megakad a karcos lemez. A hiányzó részt a lejátszó kitölti és vagy meg sem hallod, mert olyan minimális, vagy egy kis sípoló hangot hallasz.
Az új lemezek felülete már sokkal jobb minőségű, ezért ezeket már lehet gyorsan írni, anélkül, hogy lepattogna, megsérülne írás közben, vagy a lézerfej tévesztene pár kb-nyi adatot. Ezért van az, hogy van minimum értéke is. Ajánlatos ezt használni ha csak lehetőségünk van rá, mert ez kíméli az olvasófejet és a lemezt sem éri károsodás.

Ennél jobban nem akarok belemenni az olvasófej felépítésébe és működésébe de remélem ettől egy kicsit világosabb, hogy miért és hogyan kell kiválasztani a megfelelő írási sebességet.
Megtekintve: 7529 (Egyedi 6192)
Értékelések: Még nincs értékelve  
Szerző: Dawid[HUN]
Dátum: Írta : 2009 október 21 szerda - 12:47:11
Utoljára frissítve : 2009 október 22 csütörtök - 17:19:47