GyIK

Útmutató az egészséges játékhoz
   FAQ #95
   
Áttekintés

  • Hogyan játszhatsz „helyesen”, csökkentve a sérülések lehetőségét?
  • Eszközök a szülőknek, hogy gyermekeik a megfelelő játékokkal játsszanak.
  • A Családi beállítások segítenek, hogy a gyermekek online játék közben is biztonságban legyenek.


Ez az útmutató segít megtervezni a kellő biztonságot és kényelmet, amikor az XBOX 360™ konzolon videojátékokat játszol. Néhány fontos szempont:

  • Testhelyzet: Ügyelj arra, hogy kényelmes testhelyzetben ülj.
  • Szünetek: Fontos, hogy rendszeres időközönként szünetet tarts.
  • Egészség: Életviteled legyen kiegyensúlyozott és egészséges.
  • Eszközök a családnak Ismerd meg a besorolások, a szülői felügyelet és hasonló funkciók használatát.
  • Erőhatások: Még a kis erőhatások is okozhatnak sérülést, különösen ha ismétlődőnek.


Ez az útmutató abban is segítséget nyújthat, hogy csökkentse az alábbiakban ismertetett fájdalmas és mozgást korlátozó sérülések vagy betegségek kialakulásának kockázatát.

Egészségügyi figyelmeztetés
A játékvezérlők, billentyűzetek, egerek és más elektronikus beviteli eszközök használata kapcsolható súlyos sérülésekhez és rendellenességekhez


Keresendő tünetek

Videojátékok használatakor, mint sok más tevékenységnél, esetenként kellemetlen érzés jelentkezhet a kezedben, karodban, válladban, nyakadban vagy a test más részein.

Ha azonban folyamatos vagy visszatérő kellemetlen érzést, sajgó, lüktető vagy szúró fájdalmat, zsibbadást, égő érzést vagy merevséget tapasztal, NE HAGYD FIGYELMEN KÍVÜL EZEKET A FIGYELMEZTETŐ JELEKET. AZONNAL FORDULJ EGÉSZSÉGÜGYI SZAKEMBERHEZ, akkor is, ha a tünetek nem videojáték közben jelentkeznek.


Izom- és csontrendszeri megbetegedések

Az ilyen tünetek az idegek, az izmok, az inak, az erek vagy a test más részeinek fájdalmas és esetenként tartós mozgáskorlátozottságot okozó sérüléseivel vagy betegségeivel járhatnak. Ilyen izom- és csontrendszeri megbetegedések a kéztőcsont gyulladása, az íngyulladás, a ízületi gyulladás és más betegségek.

Bár a kutatók még számos kérdésre nem tudják a választ a csont- és izomrendszeri megbetegedésekkel kapcsolatban, abban általában egyetértenek, hogy kialakulásukhoz több tényező is kapcsolható, például:

  • az egészségügyi és fizikai állapot,
  • a stressz és a stressztűrő képesség,
  • az általános egészségi állapot,
  • az adott ember munka és más tevékenységek (például videojáték) közben milyen testtartást vesz fel, illetve hogyan használja a testét.


Az izom- és csontrendszeri megbetegedések kockázatának csökkentése
Egyes vizsgálatok szerint szerepet játszik az is, hogy az illető mennyi időt tölt egy tevékenységgel. A munka és játék kényelmesebbé tételében, a csont- és izomrendszeri megbetegedések kockázatának csökkentésében esetleg segíthetnek az útmutató következő részei. Az útmutató az alábbi témákkal foglalkozik:

  • A kényelmes, célszerű testtartás felvétele.
  • A kéz, az ujjak és más testrészek ellazított állapotban tartása.
  • Szünetek beiktatása.
  • Egészséges életforma kialakítása.


Számos tényező hozzájárulhat az izom- és csontrendszeri megbetegedésekhez, ezért ez az útmutató nem adhat minden részletre kiterjedő felvilágosítást arról, hogyan akadályozható meg az ilyen betegségek kialakulása, illetve hogyan csökkenthető az előfordulásuk kockázata. Sokaknak segíthetnek ezek a tanácsok az izom- és csontrendszeri megbetegedések elkerülésében, Míg másoknak nem. Az esetek többségében azonban a tanácsok megfogadása nagyobb kényelmet biztosít.

Ne feledd, hogy ez az útmutató nem helyettesíti az egészségügyi szakemberek tanácsait. Ha kérdéseid vannak arról, hogy az életviteled, a tevékenységeid, illetve az egészségügyi vagy fizikai állapotod hogyan függhet össze az izom- és csontrendszeri megbetegedésekkel, fordulj egészségügyi szakemberhez.
Elhelyezkedés

A kényelmes, célszerű testtartás mindig fontos, akár dolgozol, akár játszol. Ez nemcsak az általános teljesítményed befolyásolja, de hatással lehet arra is, hogy milyen kényelmesen érzed magad játék közben, és segíthet az izom- és csontrendszeri betegségek kialakulásának elkerülésében is. A hosszú játékmenetek során gyakran változtasd a testtartásod, ami szintén segíthet elkerülni a kényelmetlenségérzetet és a kifáradást.

Amikor videojátékkal játszol, úgy alakítsd a környezeted, és úgy rendezd el a felszerelést, hogy az elősegítse a kényelmes és ellazított testtartást. Mindenki egyedi testalkattal rendelkezik, és számos tényező van hatással a komfortérzetre, így nem tudjuk pontosan megmondani, hogyan alakítsd környezeted, elkerülve a kényelmetlenség érzését, de a következő javaslatok segíthetnek a kényelmesebb környezet megvalósításában.

  • Olyan széket vagy ülőhelyet válassz, ami támasztékot ad a derekadnak, és kényelmes, természetes testtartást tesz lehetővé.
  • A kényelmes lábtartás érdekében távolítsd el az útban lévő tárgyakat, hogy kényelmes helyzetben tarthasd és mozgathasd a lábad.
  • A kényelmes váll- és kartartás eléréséhez lazán lógasd a felkarod az oldalad mellett.
  • A kényelmes csukló- és ujjtartás érdekében tartsd egyenesen a csuklód a vezérlők kezelése közben. Ne hajlítsd felfelé, lefelé vagy oldalra a csuklód.
  • Csökkentsd minimálisra a nyakhajlítást,vagy annak elcsavarását: helyezkedj el úgy, vagy elyezd el úgy a televíziót, hogy ne kelljen hosszabb ideig felfelé, lefelé vagy oldalra fordítanod a fejed.
  • Szemed kímélése érdekében a televíziót távol helyezd el a tükröződést okozó fényforrásoktól, vagy használj függönyt a fényviszonyok szabályozásához. A televízió fényerősségét és kontrasztját állítsd be úgy, ahogy az neked a legkényelmesebb.


Csak lazán

A fizikai erőhatások folyamatos kölcsönhatásban állnak a testünkkel. Ilyenkor többnyire nagy erőhatásokra gondolunk, például autóbalesetre vagy személyi sérülésre. A kisebb erőhatások is okozhatnak azonban sérüléseket, kellemetlen érzést és kifáradást, ha ismétlődnek vagy hosszú ideig tartanak.

A kis erőhatások közé tartoznak a következők:

  • Dinamikus erő, vagyis olyan erő, melyet mozgással fejezünk ki. Ilyen például a játékvezérlő gombjainak vagy a számítógép billentyűzetén található billentyűknek a megnyomása.
  • Statikus erő, vagyis olyan erő, melyet hosszabb ideig fejtünk ki. Ilyen például a játékvezérlő vagy a telefonkagyló tartása.
  • Érintkezőerő, vagyis az a nyomás, mely akkor keletkezik, amikor valaminek a peremére vagy kemény felületre támaszkodunk. Ilyen például csuklónk megtámasztása az asztal peremén vagy más kemény felületen.


A következő javaslatok alapján csökkenthetjük a kis erőhatások testünkre kifejtett hatását:

  • A játékvezérlő gombjait puhán nyomd meg, kezedet és ujjaidat lazítsd el; a gombok nagyon kis erőkifejtéssel működtethetők. A vezérlőgombok és az érintőpanelek működtetéséhez is elegendő az enyhe nyomás.
  • A játékvezérlők használata közben tenyered vagy csuklód ne támaszd meg semmilyen felületen.
  • Amikor éppen nem használod a játékvezérlőt, lazítsd el a karod és a kezed. További részleteket a „Tarts szünetet” című részben találsz.
  • A játékvezérlőt lazán tartsd a kezedben. Ne markold a szükségesnél erősebben.


Tarts szünetet

Szünetekkel segítheted tested regenerálódását a különböző tevékenységek során, egyben elkerülheted az izom- és csontrendszeri megbetegedések kialakulását. A szünetek megfelelő hosszúsága és gyakorisága a végzett tevékenység jellegétől függ. A tevékenység megszakítása és egy kis pihenés jó módja a szünettartásnak, de vannak más módszerek is. Ezek a következők:

  • Ha váltogatod a különböző tevékenységeket, egyes izomcsoportok pihenhetnek, míg a többi aktív marad. Ha például ülő testhelyzetben játszol videojátékokkal, állj fel, amikor éppen nem játszol.
  • Több különböző módon hajtsd végre ugyanazt a műveletet. Például használd az érintőpanelt a vezérlőgomb helyett.
  • Lazítsd el a karod és a kezed, míg mások játékát figyeled, a jelenetváltások vagy a játék szünetei alatt.
  • Ismerd meg a szoftver és a hardver szolgáltatásait. Ezek leírása a játékot tartalmazó lemezeken és hardvereszközök kézikönyvében található.


Élj egészségesen
Az egészséges életmód növeli teljesítményed a napi tevékenységek során, így azok élvezetesebbé válnak, beleértve a videojátékokat is. Jó egészséged megőrzését segítik a következő tanácsok:

  • Étkezz kiegyensúlyozott étrend szerint, és ügyelj a megfelelő pihenésre.
  • Mozogj rendszeresen, hogy jó kondícióban legyél, növeld erődet és tested ruganyosságát. A neked kellő nyújtó és erősítő gyakorlatokról kérd ki egészségügyi szakember tanácsát.
  • Tanuld meg kezelni a stresszt.
  • Ha kérdéseid vannak arról, hogy az egészségügyi vagy fizikai állapotod hogyan függhet össze az izom- és csontrendszeri megbetegedésekkel, fordulj egészségügyi szakemberhez. Bár a kutatók még számos kérdésre nem tudják a választ a csont- és izomrendszeri megbetegedésekkel kapcsolatban, azzal általában egyetértenek, hogy előfordulásukhoz több tényező is kapcsolható, köztük a korábbi sérülések, a cukorbetegség, a hormonális változások (például a terhesség) és az ízületi gyulladás.


Eszközök a család számára

Egyre több ember fedezi fel az Xbox 360 nyújtotta szórakozási lehetőségeket, ezért azt javasoljuk a szülőknek, hogy aktívan vegyenek részt gyermekeik játékszenvedélyének irányításában. Célszerű ismerni az egyes életkoroknak megfelelő játékokat, valamint az adott országban érvényes besorolási rendszert.

Az Xbox 360 szülői felügyeleti eszközökkel rendelkezik minden készüléken, ami lehetővé teszi a gyermekek által használható játékok korlátozását. Ez nemcsak a videojátékokra érvényes, hanem a gyermekek által nézhető DVD-filmek korlátozására is, ha nem lennénk otthon. A funkciók alkalmazásához először engedélyezned kell azokat a konzol irányítópultján.
Xbox 360 – családi beállítások

A szülők még biztonságosabb szórakozást nyújthatnak gyermekeiknek. Az Xbox 360 Családi beállításai a következő lehetőségeket nyújtják:

  • Az ESRB-besorolás alapján eldöntheted, hogy a gyermekek milyen játékokkal játszhatnak.
  • Ügyelhetsz arra, hogy a gyermekek az MPAA-besorolásnak megfelelő filmeket nézzenek.
  • Felülbírálhatod saját korlátozásaid, így esetenként döntheted el, hogy a gyermekek játszhatnak-e egy játékkal, illetve megnézhetnek-e egy filmet, a „kivétel erősíti a szabályt” elve alapján.


Az Xbox szülői felügyeleti eszközei

Az eredeti Xbox az egyetlen olyan előző generációs konzol, mely tartalmazza a Szülői felügyelet szolgáltatását. Ezek az eszközök a következő lehetőségeket nyújtják:

  • Az ESRB-besorolás alapján eldöntheted, hogy a gyermekek milyen játékokkal játszhatnak.
  • Ügyelhetsz arra, hogy a gyermekek az MPAA-besorolásnak megfelelő filmeket nézzenek.


A beállítások használatának részletes leírását a konzol felhasználói kézikönyve tartalmazza.
Megtekintve: 1945 (Egyedi 1481)
Értékelések: Még nincs értékelve  
Szerző: EkE
Dátum: Írta : 2008 május 25 vasárnap - 12:31:37
Utoljára frissítve : 2008 május 25 vasárnap - 12:31:37